دیدنی های تفلیس گرجستان

دیدنیهای تفلیس

1 کلیسای سیمیندا سامباTsiminda Sameba

کلیسای سده 14م که با نمای سنگی و کنده کاریهای جذاب برفراز تپه Kazabagi در ارتفاع 2200 متری قرار گرفته با موقعیت فتوژنیک غیرقابل قیاس خود و با کوههای کازابک که در ورای آن سر به فلک کشیده اند سمبلی برای گرجستان می باشد ، که طی یک و نیم ساعت پیاده روی و یا 6 کیلومتر با ماشین قابل دسترسی است .

TBI01 

 

 شهر قدیمی Old Town

شهر قدیمی ناحیه تاریخی و هسته اصلی هر شهر است . شهر قدیمی تفلیس نیز منطقه اداری تفلیس است و از سال 2007 جاذبه های تاریخی نیز در قلمرو آن قرار گرفته اند .شهر قدیمی که از خیابان Kote Abkhazi در نزدیکی میدان آزادی شروع شده و تا پل صلح ادامه دارد ، با رودخانه کرا و کوه تاتسمیندا احاطه شده است . تعداد بسیاری از کلیساها ، موزه ها ، حمامهای سولفور ، خانه های چوبی عجیب و غریب در این ناحیه قرار دارند .

TBI02

 

 

3 قلعه ناریکالا Narikala Fortess

قلعه ناریکالا یا نارین قلعه در قرن 4م بعنوان دژ پارسیان بر بلندای کوه تاتسمیندا ساخته شد . راههای دسترسی به آن از طریق تلکابین پارک ریکه و یا پیاده از Meidan می باشد. چشم انداز شهر تفلیس از درون قلعه بسیار زیباست . بیشتر دیوارهای این قلعه زیبا توسط امیران عرب ساخته شد که دژ را بعنوان کاخ سلطنت خود انتخاب کرده بودند . متعاقبا پارسیان و ترکان عثمانی آن را اشغال کردند . در سال 1827 انفجار انبار مهمات آنرا تا حدی ویران کرد که مجددا بازسازی شد .

TBI03

 

 

4 پل صلح The Bridge Of Peace

به ارتفاع 150 متری بر فراز روخانه کرا قرار دارد و منطقه قدیمی شهر را به منطقه جدید وصل می نماید . پل صلح که در سال 2010 ساخته شده دارای سقف سایبانی استیل و شیشه ای است که با نورپردازیهای زیبا در شب جلوه زیباتری به خود می گیرد و در میان مردم به اسم     " همیشه فوق العاده " لقب گرفته است . طراحی این پل توسط میشل دلوچی ایتالیایی انجام شده است .

TBI04

 

5 باغ گیاهشناسی ملی گرجستان National Botanical Garden Of Georgia

این باغ که در پایین قلعه ناریکالا قرار گرفته در قدیم باغ سلطنتی بوده و از سال 1845 تبدیل به باغ ملی شده است . مساحت آن بالغ بر 161 هکتار بوده و شامل 4500 گونه گیاهی از نقاط مختلف جهان می باشد . آبشار زیبایی نیز در این باغ وجود دارد . ورودی آن در ابتدای خیابان بوتانیکوری می باشد .

TBI05

 

 

6 معبد تاتسمینداMtatsminda Pantheon

این معبد که اغلب نویسندگان ، هنرمندان ، ورزشکارن برجسته ، قهرمانان ملی گرجستان در آن دفن شده اند ،  در نکروپولیس تفلیس روی دامنه کوه تاتسمیندا در نزدیکی کلیسای داوود مقدس واقع شده است و منظره بسیار زیبایی از شهر تفلیس را در معرض نمایش می گذارد .

TBI06

 

 

7 موزه فضای باز مردم شناسی گرجستان Open Air Museum Of Ethnology

موزه فضای باز تفلیس که نمونه هایی از معماری و صنایع دستی قدیمی را به نمایش می گذارد به نام گورگی چیتایا ( مردم شناس گرجستانی ) نامیده شده است . موزه مردم شناسی در غرب دریاچه لاک پشت و بر روی تپه ای با چشم انداز منطقه Vake قرار گرفته است . 52 هکتار مساحت داشته و در 11 منطقه طراحی شده است .حدود 70 ساختمان از قسمتهای مختلف گرجستان در آن قرار دارد که خانه های سنگی مسقف از شرق گرجستان و خانه های چوبی مشبک کاری با سقف شیروانی از کاه یا مقوا از غرب گرجستان نمونه هایی از آنند . انواع هنرهای دستی شامل سفال ، فرش ، لباس ، اثاثه منزل و ... نیز در این محل به فروش می رسند.

TBI07

 

 

موزه ملی گرجستان  national museum

موزه ملی گرجستان که در خیابان روستاولی قرار دارد متشکل از 3 طبقه می باشد . در طبق اول انواع وسایل از طلا و نقره ، اقلام سرامیکی ، قطعات جواهر ، فنجان طلا آراسته با سنگهای قیمتی که شهرت جهانی دارد ، تسلیحات و مجموعه ای از سکه های مربوط به قرن 5 و 6 ، فسیلهای 1.8 میلیون ساله آفریقایی ، کتیبه های Urartian ، فرش و ... در آن قرار دارد . طبقه دوم و سوم مربوط به دوران اشغال شوروی می باشد .

TBI08

 

9 کلیسای متخی Metekhi Cathedral

کلیسای متخی که بر روی صخره قرار گرفته با چشم اندازی زیبا از رودخانه کرا ، اولین کلیسای ساخته شده در قلمرو شهری می باشد .این کلیسا از سال 1278 تا 1289 توسط دیمیتری تاوتادبولی ساخته شده است و بارها تخریب و بازسازی شده است .

TBI09

 

    10 مجسمه مادر Mother Of Kartli

مجسمه مادر بر فراز تپه سولولاکی و در سال 1985 به مناسبت 1500 سالگی تفلیس ساخته شده است . این مجسمه 20 متری آلمینیومی از یک زن با لباس ملی گرجستان است که توسط الگوجاشوکلی بعنوان کارآکتر ملی گرجی ساخته شده است : در دست چپ مجسمه کاسه ای نوشیدنی جهت خوشامدگویی به دوستان و در دست راست شمشیری جهت مبارزه با دشمنان قرار دارد .

TBI10

 

 

   11 کلیسای آنچیخاتی Anchiskhati Basilica

کلیسای قدیمی که به سبک ارتودوکس بوده و از قرن ششم قدمت دارد و توسط پادشاه داچی که تفلیس را پایتخت قرار داد ساخته شده است. از قرن 15 تا 17 چندین بار بخاطر جنگ گرجستان با ایران و عثمانی تخریب و مجددا بازسازی شده است .در سال 1870 یک گنبد به آن افزوده شد. تمامی مراسم مذهبی در آن انجام می شد تا اینکه کلیسا به موزه تغییر کاربری داد و بعدها نیز بعنوان استودیوی هنر مورد استفاده قرار گرفت . در سال 1999 مجددا کاربرد مذهبی پیدا کرد .

TBI11

 

 

   12 مجسمه واختانگ Monument Of King Vakhtang Gorgasali

این مجسمه که در محوطی پایینی کلیسای متخی قرار دارد یابودی از پادشاه ایبریاست که به کارتلی معروف بود . او در قرن 5 تفلیس را پایتخت خود قرار داد .

TBI12

 

 

   13 کلیسای سیونی  Tblisi Sioni Cathedral

کلیسای سیونی کلیسای اصلی ارتودوکس بوده و در شهر قدیم تفلیس واقع شده و نام خود را از صهیون در اورشلیم گرفته که مکانی مقدس است . این بنا در قرن 6 و 7 ساخته شده و بارها توسط مهاجمین تخریب و مجددا بازسازی شده است .

TBI13

 

 

   14 دریاچه لاک پشت Tutle Lake

دریاچه کوچکی است که در حومه شهر تفلیس و در قسمت جنگلی دامنه شمالی کوه تاتسامیندا قرار گرفته است و بعلت وفور لاک پشت در آن به این نام مشهور است . این دریاچه که در ارتفاع 686.7 متری از سطح دریا قرار گرفته توسط رودخانه کوچک وارازیسخوی که شعبه ای از کرا می باشد تغذیه می شود . در قسمت غربی دریاچه موزه مردم شناسی فضای باز قرار دارد . مسیرهای دسترسی به این مکان تفریحی زیبا از طریق جاده و یا تله کابین می باشد . امکانات تفریحی همچون قایق سواری در این دریاچه مهیا می باشد .

TBI14

 

   15 کلیسای کاشوتی Kashveti Church

کلیسای ارتودوکس که در مرکز تفلیس رو به روی ساختما پارلمان و در خیابان روستاولی قرار دارد . این کلیسا از سال 1904 تا 1910 توسط لئوپود بیلفت ساخته شده است و از دو کلمه Kva بمعنی سنگ و Sheva بمعنی به دنیا آوردن گرفته شده است . و داستان آن از آنجا شکل می گیرد که توسط زنی به راهب دیوید تهمت رابطه نامشروع زده می شود و راهب جهت اثبات بی گناهی خود مدعی می شود که آن زن سنگ به دنیا خواهد آورد و اینگونه نیز شد  .

TBI15

 

 

   16 میدان آزادی Freedom Square ( Tvasisuplebis )

این میدان که در مرکز تفلیس و در انتهای خیابان روستاولی قرار دارد با نام یروان نیز معروف است . در زمانیکه تحت سلطه شوروی بود میدان لنین نام داشت و بعد از آن به میدان آزادی تغییر نام داد . در قسمت شمالی آن فضای کوچک با فواره و مجسمه پوشکین قرار دارد . در مرکز میدان نیز مجسمه طلایی جرجیس قرار گرفته است .

TBI16

 

 

   17 پارک ریکه Rike Park

این پارک زیبا که با جاده ها ، استخرها و فواره های رقصنده موزیکالش در طول ضلع غربی رودخانه کرا قرار گرفته است و توسط پل صلح به قسمت غربی رودخانه متصل می شود ، محل مناسبی برای اوقات فراغت خانواده ها می باشد . سالن کنسرت و نمایشگاه نیز در این پارک قرار داد .

TBI17

 

 

18 دریاچه لیسی  Lisi Lake

دریاچه کوچکی است که در دره رودخانه کرا قرار دارد . این دریاچه زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر و حیواناتی از قبیل لاک پشتها ، روباهها و ... می باشد . این دریاچه که در فاصله 15 دقیقه رانندگی از تفلیس قرار دارد محل مناسبی برای پیک نیک و استراحتهای خانوادگیست که در آن میتوان پیاده روی کرد ، آفتاب گرفت ، فوتبال بازی کرد یا به ماهیگیری پرداخت .

TBI18

 

 

آژانس شهر فرنگ ارائه دهنده تور لحظه آخری گرجستان و تورهای ارزان گرجستان  و تور های تفلیس باتومی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور با کارشناسان آژانس شهر فرنگ تماس حاصل نمایید.

 

تلفن تماس: 22060840

 

 

خواندن 18183 دفعه