راهنمای سفر به جیپور Jaipur

راهنمای سفر به جیپور هند Jaipur

 

جیپور این شهر صورتی و تاریخی با خیابان های شلوغ، یکی از بهترین مقاصد برای بازدید شهرهای شمالی هند است. جیپور بزرگترین شهر ایالت راجستان است که بخصوص برای سفرهای گروهی یا انفرادی مناسب است. در این سفر مهیج، غذاهای لذیذ، اماکن دیدنی، بوتیک های لباس و پارچه و انواع کافه ها در انتظار بازدیدکنندگان است.

-        اماکن سیاحتی شهر

قصر شهر City Palace

با پرداخت مبلغ 5.5 یورو، وارد این قصر زیبا شوید. معماری جالب قصر با آرک ها و سنگ های مرمرین و 4 درب ورودی اصلی و عظیم، نظر هر بیننده ای را جلب می کند. اگر بخواهید عکس تکی در جلوی یکی از ورودی های the Pitam Niwas Chowk بگیرید، ممکن است دقایقی مجبور شوید در نوبت بمانید.

تجربه تماشای نمایش بالیوودی

در تیاتر the Art Deco Raj Mandir فیلم های بالیوودی به نمایش در می آید.

بالا رفتن از برج و باروی شهر

از شهر تا قلعه Amer 30 دقیقه با ماشین راه است و با پرداخت 5.5 یورو امکان بازدید از این قلعه سحرانگیز فراهم می شود. مجموعه این قلعه و قصرهایش قدمتی بیش از 400 سال دارد. به دنبال درب نقره فام معبد the Sila Devi بروید و از آنجا با ریکشا به دروازه اصلی قلعه بروید. امکان فیل سواری هم وجود دارد اما اگر دوستدار حیات وحش هستید، از این کار خودداری کنید.

گم شدن در دنیای شهر صورتی

قدم به داخل دیوارهای شهر قدیمی بگذارید و از تماشای کوچه های باریک بازار، دستفروش های غذا، گاوها، موتورسیکلت ها، چای فروشان و ... لذت ببرید. این تجربه ای بی بدیل است که بخصوص در صبح زود یا غروب ها به جهت ملایم بودن دمای هوا، توصیه می شود. Hawa Mahal یکی از جاهایی است که به لحاظ سبک معماری ارزش بازدید دارد.

-        اقامت در این شهر

معماری راجستان تلفیقی از آرک های گرد و شیشه های رنگی است. در این شهر هتل های مختلفی از جمله Samode Haveli، Hotel Pearl Palace و ... وجود دارند.

-        غذا خوردن

کافه پالادیو Palladio غذاهای مدیترانه ای و شرقی را در فضایی زیبا سرو می کند.

کافه Lakshmi Mishtan Bhandar در نزدیکی بازار جوهری که قدمتی 300 ساله دارد، اسنک ها و دسرهای خوشمزه ای را پیشکش مهمانان می کند. اما غذاهای خیابانی جزو سبکی از زندگی هندی است و دستفروشان زیادی مشغول تهیه و فروش غذا هستند. بطور مثال Masala Chowk یکی از محل هایی است که فود کورت در فضای باز آن شهره است.

برای شام هم آشپزخانه مدرن جیپور انواع غذاهای مدیترانه ای و مخصوص گیاه خواران را سرو می کند. اگر شام را دیر وقت می خواهید میل کنید، پس به سمت رستوران Steam بروید. اگر هم علاقمند تاندوری، غذاهای گوشتی و گیاهی هستید، امتحان کردن غذاهای The Forresta خالی از لطف نیست.

-        خرید در جیپور

جیپور یکی از شهرهای ایده آل برای خرید است. هر چه که بخواهید قابل یاقتن است. جوهری بازار Johari Bazaar برای خرید طلا و نقره و بازار نهرو Nehru برای خرید کفش چرم مناسب هستند. البته اگر علاقمند به خرید لباس، جواهر، پارچه و ... هستید می توانید تور خرید ریکشا شهر صورتی Pink City Rickshaw را امتحان کنید. بیش از 200 زن خانه دار آموزش دیده، این وسایل نقلیه را می رانند. البته مراکز خریدی همچون Anantayaو Ratan نیز ارزش بازدید دارند.

نکات قابل توجه:

واحد پول جیپور، روپیه است.

زبان غالب مردمان، هندی است که البته بخشی از مردم توانایی صحبت به زبان انگلیسی را هم دارند.

در رستوران ها معمولا 10 تا 15 درصد ارزش غذا، به خدمه انعام داده می شود.

خواندن 219 دفعه