لذیذترین غذاهای مالزی

لذیذترین غذاهای مالزی:

امکان ندارد شما به مالزی سفر کنید و از اینهمه تنوع غذایی شگفت زده نشوید.

خوراک های مالزیایی از غذاهای مالایی، هندی، اندونزیایی و چینی تاثیر پذیرفته است و بهمین دلیل برای هر نوع سلیقه ای پیشنهادی ویژه دارد. بکار گرفتن عناصر معطر مثل زیره، گشنیز و فلفل در تهیه غذاهای مالزیایی باعث ایجاد طعمی قوی و لذیذ در آنها شده است.

با وجود اینکه غذاهای مالزیایی محبوبیت بالایی را در میان مردمان سایر کشورها دارند ولی به دلیل تفاوت طعم زیاد با غذاهای خودمان، مسافران ایرانی به سراغ آنها نمی روند ولی اکیدا به شما توصیه می کنیم که تعدادی از آنها را تجربه نمایید. برخی از لذیذترین غذاهای مالزیایی عبارتند از:

 

1-     برنج روی برگ موز Banana Leaf Rice : در این غذا که ریشه ای هندی دارد در حقیقت به شیوه سنتی برنج بر روی برگ موز سرو می گردد. علاوه بر برنج سفید غذاهای مختلفی مانند مرغ کاری، سبزیجات، تایرو (ماست تازه)، پاپادام (نان ترد) را نیز بر روی برگ موز سرو می نمایند.

این غذا در رستوران های ویژه ای به همین نام یعنی رستوران های برگ موز سرو می شود که در حقیقت از برگ موز بعنوان بشقاب غذایی استفاده می شود که برنج پخته شده به سبک هندی بر روی آن ریخته می شود و ترشی ها ، سبزیجات و سایر مخلفات نیز در کنار آن افزوده می شود. معمولا با توجه به استفاده از برگ موز بعنوان بشقاب، غذاهای گیاهی به این روش سرو می گردند ولی گاهی اوقات نیز ممکن است گوشت قرمز ، سفید و ماهی نیز به این شیوه عرضه گردند. معمولا این غذا با دست خورده می شود و در آخر پوست موز به درون تا می شود مگر در مجالس ترحیم که پوست موز را به نشانه همدردی با صاحب عزا به سمت خارج تا می کنند.

 

 

2-     ماهی کاری Nasi Dagang - Fish Curry : غذای معروف سواحل شرقی مالزی که شامل برنج سفید و ماهی کاری است. ویژگی این غذا این است که برنج آن به جای پخت معمولی در آب ، بصورت بخارپز با شیرنارگیل تهیه می شود که باعث شیرین شدن آن است. ماهی کاری نیز با شیر نارگیل پخته می شود و با زردچوبه ، علف لیمو ، گلنگال (نوعی زنجفیل) و رب تند مخلوط می گردد.

معمولا از ماهی تن در پخت ناسی داگانگ استفاده می گردد اما برخی اوقات ماهی سالمون و میگو نیز مورد استفاده قرار می گیرند. خلال های سرخ شده نارگیل ، تخم مرغ پخته و ترشی سبزیجات نیز بعنوان دورچین برای تزئین به کار می روند.

پیشنهاد ما این است که حتما یک بار هم که شده در طول سفر خود به مالزی طعم ناسی داگانگ را امتحان نمایید.

 

 

3-     نودل سرخ شده Hokkien Char Mee - Fried Noodles : نوعی از این غذا که در سنگاپور طبخ می گردد نودل سرخ شده و نوع دیگر که در پنانگ ارائه می شود سوپ نودل است. نودل سرخ شده که مدنظر ماست شامل رشته های ضخیم و زرد رنگ نودل است که با سویا سس آغشته شده اند. و طعم خاص آن بخاطر چربی گوشت خوک است که همراه با آن سرو می گردد.

نمی توان گفت که نودل سرخ شده سالم ترین غذای مالزی است اما طعم فوق العاده آن دلیلی است بر اینکه حتما آن را امتحان نمایید.

 

 

4-     برنج سرخ شده با ادویه های گوناگون (ناسی کاندار) Nasi Kandar - Rice with Assorted Curries : ناسی کاندار غذایی معروف برخاسته از شمال مالزی ، پنانگ، است. در زبان مالزیایی "ناسی" به معنای برنج و "کاندار" سبدی از جنس بامبوست که فروشنده ها به همراه دارند. ناسی کاندار ، برنج بخارپز شده است که به همراه ادویه و دورچین های مختلف عرضه می شود.  برخی از ادویه ها عبارتند از کاری گوشت، مرغ و ماهی.

 

 

5-     ناسی لماک Nasi Lemak : غذای ملی مالزی که باید نوش جان کنید. در تهیه این غذا برنج در شیر نارگیل خیسانده شده و به همراه برگ های پاندان pandan پخته می شود که طعم بسیار مطلوبی به غذا می دهد.

انواع مختلف ناسی لماک وجود دارد. اغلب رستوران های مالزی نوع سنتی این غذا بهمراه تخم مرغ پخته را بهمراه ماهی، مرغ و یا ماهی مرکب بسته به انتخاب شما سرو می نمایند.

معمولا افراد محلی ناسی لماک را در وعده صبحانه میل می کنند اما صرف این غذا در وعده های نهار و یا شام نیز غیرمعمول نیست. با توجه به اینکه ناسی لماک از محبوبیت بالایی در مالزی برخوردار است به راحتی می توان فروشنده های آن را در خیاب پیدا نمود.

 

 

6-      روتی کانای Roti Canai : غذای محبوب مالزیایی که بسیار تحت تاثیر غذاهای هندی است. نوعی نان خوشمزه و شیرین که معمولا با موز و شیر غلیظ شده خورده می شود. البته به طور معمول اغلب افراد روتی کانای به همراه دال عدس را می پسندند. بیشتر افراد محلی روتی کانای را در وعده صبحانه می خورند اما بعنوان میان وعده نیز گزینه خوبی است.

 

 

7-     سانگ هار می (نودل میگوی آب شیرین) Sang Har Mee - Fresh Water Prawn Noodles : سانگ هار می قطعا گران ترین نودلی است که در مالزی پیدا می کنید. میگوهای درشت رودخانه ای به همراه نودل ترد که در آبگوشت غلیظ پخته شده اند. اغلب آشپزان به این مخلوط تخم مرغ هم اضافه می نمایند تا طعم قوی تری در غذا ایجاد گردد. وجود میگو در این غذا طعم فوق العاده ای به آن می بخشد. سانگ هار می را می توان در تمام رستوران های دریایی مالزی یافت.

 

 

8-     سالاد میوه و سبزیجات تند (روجاک) Rojak - Spicy Fruit & Vegetable Salad : در زبان مالایی "روجاک" به معنای مخلوطی از هر چیز است. روجاک در حقیقت سالادی تند حاوی میوه های گرمسیری و سبزیجات است.

مواد اصلی این سالاد خیار، انبه، آناناس، جوانه لوبیا و سیب سبز خرد شده هستند و سایر مواد ماهی کاتل، توفوی سرخ شده و فریتر(نوعی نان) ترد است. تندی این سالاد بخاطر سس آن است که مخلوطی از خمیر میگو و چیلی می باشد. بسته به محتویات غذا، روجاک های مختلفی از قبیل Mamak ، Fruit و Penang روجاک وجود دارند.

روجاک سالادی بسیار لذیذ است که حتما به شما پیشنهاد می نماییم.

 

 

9-     ساتای (گوشت کبابی ترش سیخی) Satay - Marinated Meat Skewers : ساتای، اسنک محبوب جنوب شرقی آسیا است. ساتای گوشت به سیخ کشیده شده و بر روی زغال کباب شده است که در مالزی معمولا گوشت مرغ و یا گاو می باشد. گوشت ها قبل از کباب شدن در ربی حاصل از مخلوط کردن اسطوخودوس، برگ لیمو، سیر، زنجبیل، گشنیز، زیره و زردچوبه خوابانده می شوند. خوشمزه ترین قسمت ساتای سس آن است. سس شیرین بادام زمینی که در کنار سس تند سرو می گردد. ترکیب گوشت در کنار سس بادام زمینی شیرین فوق العادست.

 

 

10-  مورتاباک Murtabak : مورتاباک که محبوب ترین غذای خیابانی در مالزی است، نوعی پنکیک مغزدار یا روتی است که منشأ آن از عربستان و هند است.

در زبان عربی مورتاباک به معنی پیچیده شده است که دقیقا معرف این غذاست: پنکیک پیچیده شده.

اغلب رستوران های مالزی درون پنکیک را با گوشت چرخ کرده (مرغ و یا گاو) به همراه پیاز ، تخم مرغ و سیر پر می کنند. مورتاباک طعم بسیار لذیذی دارد و گاهی اوقات در رستوران ها به همراه آب گوشت سرو می گردد.

در سفر به مالزی حتما مورتاباک را تجربه نمایید.

 

 

خواندن 1125 دفعه