یکشنبه, 01 آذر 1394 20:58

فرهنگ و زبان کشور ترکیه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرهنگ و زبان کشور ترکیه: زبان رسمی مردم کشور ترکیه ، ترکی می باشد اما در میان قوم های مختلف در ترکیه زبان های کردی ، زازاها و ترکی آذبایجانی نیز موجود می باشد. قوم های کوچکی مانند قوم لازها ، ارمنی ها ، عرب ها و چرکس ها باعث ایجاد تحولاتی در زبان این کشور شدند.
کرد های ترکیه بیشتر در مناطق شرقی و جنوب شرقی می باشند. اما اقوام کوچک تر مانند آذربایجانی ها در شمال شرقی ، لازها در شمال ، عرب ها در جنوب و ارمنی ها در استانبول می باشند.
طبق یک تحقیقات ژنتیکی که در سال 2001 بر روی DNA ترک ها و کرد ها انجام شد ، محققان متوجه شدند نژاد آن ها با نژاد ارمنی ها ، ایرانیان ، یهودیان و لبنانی ها و دیگر اقوام ساکن سواحل مدیترانه ، دارای نیای مشترکی هستند.

تور ترکیه

انواع زبان های ترکی

اصولا کلیه ی زبان های ترکی یا همان زبان های ترکی تبار یک مجموعه از سی و پنج نوع زبان می باشد. این زبان ها به وسیله ی مردم ترک تبار صحبت می شوند. از مناطقی که از این زبان ها استفاده می کنند می توانیم به مردم مناطق شمال آسیا ، شمال و غرب چین تا غرب آسیا ، قسمت هایی از خاوررمیانه  ، مناطق ساحلی مدیترانه ، آسیای مرکزی و اروپای شرقی اشاره کنیم. جمعیت افرادی که به این زبان ها صحبت می کنند چیزی حدود 170 میلیون نفر تخمین زده شده است.
زبان ترکی استانبولی دارای بیشترین جمعیت در بین سایر زبان های ترک تبار می باشد. جمعیت آن ها حدود 15 درصد از کل جمعیت ترک تبار ها می باشد.

زبان ترکی استانبولی

این زبان دارای 83 میلیون متکلم در تمام دنیا است. همچنینرایج ترین زبان بین سایر زبان های ترکی محسوب می شود. یشه ی این زبان در آسیای مرکزی می باشد. این زبان در ابتدا زبان رسمی عثمانی ها بوده است. اما در سال 1928 ، آتاتورک رییس جمهور ترکیه ، الفبای لاتین را جایگزین الفبای عثمانی نمود و بیشتر کلمات عربی و فارسی رایج آن زمان را حذف کرد.تور ترکیه.تور استانبول.تور انتالیا.

خواندن 3505 دفعه