سفر به قونیه

KONYA

سفر به قونیه....

قونیه پایتخت استان قونیه در کشور ترکیه می باشد که در شمال آنتالیا و در جنوب آنکارا قرار گرفته است . قونیه یکی از شهرهای بزرگ ترکیه از نظر جمعیت است که مردم عادی آن با وجود توریست پذیر بودن شهر ، آشنایی چندانی با زبان انگلیسی ندارند . نکته قابل توجه راجع به شهر قونیه سیستم گرمایشی آن است که تلفیقی از سنت و مدرنیسم می باشد . در خانه های شهر روزها از مبدل خورشیدی و شبها از زغال سنگ برای گرمایش استفاده می شود و بهمین دلیل در طول شب دود زیادی فضای شهر را در بر می گیرد .

 

konya-004

 

 

 اما بزرگترین ویژگی قونیه این است که مدفن مولانا ( جلال الدین محمد بلخی ) در آن قرار دارد . پدر حضرت مولانا در شهر قونیه می زیسته و آرامگاه فعلی مولانا در منزل شخصی پدر وی بنا نهاده شده است . همه ساله دوستداران وی در روز وفاتش که Arus نامیده می شود به قونیه سفر کرده و مراسم بزرگداشت او را به جای می آورند . گنبد 16 وجهی سبز رنگ که مخروطی بر بالای آن قرار گرفته و با هنر کاشی کاری به آیة الکرسی مزین گردیده حاصل ذوق سرشار هنرمند ترک کاربان اوغلوست که در سال 1397 میلادی ساخته شده و جلوه زیبایی به مقبره مولانا بخشیده است . در بالای در ورودی مقبره این بیت شعر به زبان فارسی نوشته شده است :

کعبة العشاق باشد این مقام         هر که ناقص آمد اینجا شد تمام

 

11 big

 

پس از ورود به این مقبره روحانی با استشمام بوی عود و گوش سپردن به صدای نی ، تحولی در درونتان ایجاد شده و روحتان با معنویت اخت می گردد . ابتدا در جلوی مزار یاران و مریدان مولانا از جمله صلاح الدین زرکوب و حسام الدین چلبی ادای احترام نموده و سپس به مزار مولانا و پسرش بهاءالدین و پدرش سلطان العلما می رسید .

در این مقبره بر روی تمام قبرها دستار و عمامه ای وجود دارد که اندازه و شکل آن نشان دهنده مقام و منزلت صاحبش است ، اما قبرهایی که روی آنها چیزی نمی بینید متعلق به بانوان است. موزه قرآن خطی نیز در آنسوتر به چشم میخورد . قرآنی زیبا و نفیس با ابعاد 4*5 سانتیمتر در آن وجود دارد که گفته می شود دختر بچه ای با تار مو آنرا به نگارش در آورده است . در بخش دیگری موزه ابزار و ادوات رقص سماع و لباسهای به جای مانده از زمان مولانا قرار دارند . در کوچه پشتی مقبره می توان انواع سوغات از قبیل قاب عکس ، مجسمه های کوچک ، کرستالهای چرخان با تصاویری از مولالنا یا مقبره و دراویش چرخان را خریداری نمود .

 

در زمان حیات مولانا این مکان محلی برای برگزاری رقص سماع بوده است . رقصی که دراویش اعتقاد دارند که وجود انسان را از هستی جدا و به ابدیت پیوند می زند . در این مراسم با صدای دف و نی ، از خود بی خود شده و با حرکات دایره وار که بی شباهت به مدار چرخش سیارات به دور خورشید نیست از خدا می خواهند که آنها را به اصل وجودی خود برگرداند .

امروزه نیز مراسم سماع در تمام ایام سال در قونیه برگزار می گردد اما در سالگرد وفات مولانا به صورت چند شب پیاپی در سالنی ویژه برگزار می شود .

 

KONYA4

 

ویژگیهای جذاب شهری و معنویت خاص مقبره مولانا و زیبایی رقص سماع تجربه دلپذیریست که نمیتوان آن را از دست داد . علاوه بر اینها مسجد علاءالدین کیقباد ، تربت شمس ، مرام ، مقبره طاووس بابا و مقبره آتش باز ولی از سایر نقاط دیدنی قونیه می باشد .

 

مسجد علاءالدین که نام دیگر آن مسجد چهار پادشاه است مسجد کوچکی در پایین تپه علاء الدین است که محل وعظ مولانا و پدر وی بوده است . از مشخصه های این مسجد منبر چوبی منبت کاری شده زیبای آن است .

مسجد شمس مسجدی است که به یادبود شمس تبریزی بنا نهاده شده که دیوار و سقف آن با آیات قرآن مزین شده و برخی اشعار فارسی نیز در گوشه و کنار به چشم میخورند .

مرام منطقه ای ویلاییست که محل زندگی مولانا و مریدانش بوده که از سمت سلطان علاءالدین به پدر وی اهدا گردیده است . مراسم وجد و سماع نیز در این محل برگزار می گردیده است .

مقبره طاووس بابا که در مرام قرار دارد مقبره حکیمی هندی است که به معجزه نمک در درمان بیماریها اعتقاد داشته و از مریدان مولالنا می باشد . در جلوی در ورودی این مقبره سنگ نمک برای چشیدن بازدیدکنندگان قرار داده شده است .

مقبره آتش باز ولی نیز در نزدیکی مرام قرار گرفته است . آتش باز ولی آشپز و خدمتکار وفادار مولاناست که روایتهایی درباره دیدن کرامت از وی بیان می شود که در صحت آن تردید وجود دارد .

 

meram1

 

shams1 

 

tavusbaba1

 

اینهمه جذابیت ، زیبایی و معنویت چیزی نیست که بتوان از آن به آسانی گذشت پس لذت همراهی با ما در تور قونیه را از دست ندهید .

 

KONYA2

 

برای رزرو تور قونیه و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آژانس شهر فرنگ تماس حاصل نمایید. تلفن تماس: 22060840

 

خواندن 2912 دفعه