چگونه در اروپا از مترو استفاده کنیم

چگونه در اروپا از مترو استفاده کنیم

 

استفاده از تاکسی در هنگام مسافرت، معمولا مستلزم پرداخت هزینه ای بیشتر است، بنابراین بجای آن می توان از مترو بهره برد. نحوه استفاده از مترو در اروپا، نوعی مهارت هست که هر کسی باید یاد بگیرد. پس با برخی از قوانین آن آشنا شوید.

1- برنامه ریزی

یک کتابچه راهنمای خوب، هر چیزی را در مورد سیستم مترو، گزینه های مختلف خرید بلیط و ... در بر دارد. انتخاب بهترین نوع بلیط می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما شود. اکثر سیستم های مترو، از کارت های قابل شارژ و یا تک سفره برخوردارند. اگر قصد دارید که با استفاده از مترو به جاهای دیدنی زیادی بروید، کارت قابل شارژ برای شما مناسب تر است. پس حتما از قبل برنامه ریزی کنید و متناسب با آن اقدام به خرید بلیط بکنید.

هنگامی که به شهری وارد می شوید مطمئن شوید که علاوه بر نقشه شهر، نقشه خطوط مترو را هم دارید. نقشه خطوط را مطالعه کنید و به یاد داشته باشید هر خطی، رنگ ویژه ای، اسم یا شماره خاص دارد. مثلا خطوط مترو لندن، هر کدام نام مخصوص دارند. اسم ایستگاه آخر را حتما یادداشت کنید. اگر نیاز به تغییر خط دارید، آن را بنویسید.

2- خرید بلیط

در اکثر نقاط شما 2 انتخاب برای خرید بلیط دارید، خرید از باجه یا خرید از ماشین خودکار یا خودپرداز. ممکن است اکثر کارکنان باجه، زبان انگلیسی را بلد نباشند، اما قطعا این مشکل در ماشین خودکار وجود ندارد. کافی است زبان مورد نظر را انتخاب کرده و مطابق آن عمل کنید.

3- استفاده از بلیط

اکثر ایستگاه ها، نقشه خطوط را دارند. بلیط خود را بر روی دستگاه بلیط خوان بکشید و رد شوید. مراقب بلیط خود تا ایستگاه پایانی باشید. کارت های پلاستیکی مانند کارت مترو لندن، تنها نیاز به نشان دادن جلوی دستگاه دارند.

4- داخل ایستگاه مترو

داخل هر ایستگاه، نقشه خطوط مترو وجود دارد. آن ها را بررسی کنید تا از انتخاب درست سکو و خط مترو مطمئن شوید. وقتی قطار رسید، ابتدا مقصد مشخص شده در جلوی قطار را چک کنید و بعد سوار شوید.

5- داخل قطار

اکثر قطارهای مترو، نام ایستگاه ها را اعلام می کنند. در برخی از شهرها مانند بارسلونا، قطارها دارای سیستم روشنایی مشخص هستند.

6- ترک ایستگاه

علائم خروج را دنبال کنید و با توجه به مقصد خود، خروجی مناسب را انتخاب کنید. در هنگام خروج بلیط خود را داخل دستگاه بگذارید تا گیت باز شود و یا بدون این کار از ایستگاه خارج شوید.

استفاده از مترو، بسیار آسان، کم هزینه و سریع است. اما همیشه مراقب لوازم شخصی خود باشید.

خواندن 1854 دفعه